Korsika - Quinta Encantada

Z Korsiky na Elbu, zpatky v Italii

Korsika

Google Maps
Z Ile Rousse se nám podařilo dobře odstartovat a odplout s docela silným větrem, obeplout Cap Corse a zakotvit u městečka Macinaggio. Měli jsme to přesně 40 mil a dny jsou už kratší, tak jsme potřebovali nějakou tu rychlost. Větru nakonec bylo až až, přímo do zad a k tomu i nějaké ty vlny. Párkrát nás to zezadu i pěkně osprchovalo a to se Dodgiemu vůbec nelíbilo, zatím teď vypadá, že by radši nadále cestoval jen uvnitř lodi schovany pod posteli.
Taky se nám trochu nevyplatila naše lenost s taháním člunu za lodi a nevytahováním ho na palubu. Je to ten nás "nový", co je trochu větší a těžší. Jedna vypečená vlna nám ho otočila na záda, v tu chvíli se zapíchnul do vody, udělalo to rup rup a oba úchyty na lano povolily a člun jak želva na zádech pomalu mizel za námi.
kasparek 15.10.2012 0 641

GR20 - vzhuru do oblak

Korsika

Byt na Korsice a nevyrazit na GR20, nejnarocnejsi horskou turu pro amatery v Evrope, by byl hrich. To jsme si nemohli nechat ujit. Cely trek je rozdelen na 16 casti, vsechny ruzne narocne, kazdy den konci na horske chate, stanovat jinde nez na vyhrazenych mistech kolem chat se nesmi. Trek prochazi cele pohori Korsiky od severu na jih ci naopak, prijde na to, odkud se vydate, pritom v severni casti jsou hory vyssi a chozeni po nich narocnejsi.
kopretinka 14.10.2012 0 561

Zapadni pobrezi Korsiky a navsteva u MANU

Korsika

Google Maps
Na západním pobřeží Korsiky je hodně málo kotvišť, které by byly opravdu chráněné před tím co umí přijít z Lionskeho zálivu. Tam, když se to rozfouká, znamená to vlny až tady a tentokrát byla předpověď opravdu něco. Vítr na moři až 60 uzlu, vlny 5 metrů. Měli jsme dost času se na to připravit a tak jsme hledali to nejlepší z těch špatných kotvišť. Jednu noc jsme strávili v malé vesničce Campomoro, kde je to docela fajn. Mají tam moc dobre bagety a večer rozdávají koblihy, co neprodají. Celá zátoka je chráněna že západu, ale otevřena na sever, kam se měl vítr postupně stáčet. Tak jsme to vzali přes zátoku do vesnice Porto Pollo, kde by podle naší 10 let staré knížky mělo být taky dobře kotvení. To, že je knížka deset let stará většinou nevadí, kameny v moři se moc nehýbou a zátoky jsou pořád tam kde mají být, ale přístavy se trochu mění. A tak nejlepší část kotvení v Porto Pollo je zábrana bójkami pro místní a pro návštěvníky udělali bójky placené a ještě pěkně vystrčené z rohu ven.
kasparek 23.09.2012 0 580

Bonifaccio a jih Korsiky

Korsika

Google Maps
Pár dní jsme se v zátoce Rondinara schovávali před opravdu příšerným počasím. Povedlo se nám pěkně se schovat za roh a stání jsme měli úplně klidně. Poprvé po několika měsících opravdu pršelo a to tak, že hodně. Rozhodli jsme se toho využít a doplnit zásoby vody. Napnuli jsme plachtu přes kokpit, nasmeroval jsem to do kýble a čekal, že to chytání vody bude pěkná pohodička. Čaj, knížka a občas kouknout, jak to kape do kýble. Ale pršely provazy vody a já ty kýble nestačil vyměňovat. Naplnili jsme plnou nádrž, sprchu, všechny kanistry a kýble. Viděli jsme dokonce i malé tornádo na obloze.
kopretinka 08.09.2012 0 627

Korsika - jihovychodni pobrezi

Korsika

Google Maps
Vymysleli jsme plán jak na Korsiku. Větší část východního pobřeží tvoří pro nás nudná část bez zátok a možnosti bezpečného kotvení. Tak jsme se rozhodli nejdřív prozkoumat zátoky jižní části východního pobřeží, pak se vrátit na jih a pokračovat po západním pobřeží na sever.
Měl foukat dost silný západní vítr, takže schovat se na východní pobřeží do jedné že zátok nebyl špatný nápad. S pěkným bočním větrem jsme vyrazili směr zátoka Sant'Amanza. Po neúspěšném pokusu dostat se do přilehlé úzké zátoky s naší lodi, kdy jsme prostě vyměkli, kdyz jsme meli pod kylem jen 0.5 metru vody, jsme tam vzali alespoň člun a prozkoumali ji, takový zalesněný kanon, zmenšenina toho labského, co máme doma, poletující ptáci a na konci jsme našli schovaný malý katamarán, tzv "hobbie cat" a dlouho odolávali pokušení si ho půjčit, i plachty tam byly schovane v krovi a veškeré vybavení. Nakonec jsme nelitovali ze jsme tam s lodi nezajeli protoze krome soukromi a klidu tam nebylo vubec kam jit a kde pristat na venceni psika.
kasparek 01.09.2012 0 716

Ile Cavallo

Korsika

Google Maps
Tak se nám to včera podařilo. Vítr si s nama zase pěkně pohrál, nejdřív proti větru, který se postupně stáčel proti nám, pak pár hodin po větru který byl ukrutně slabý a nakonec proti větru, který se naštěstí stočil, že jsme akorát se západem slunce dojeli kam jsme chtěli. Vymyslet strategii, kterým směrem jet je s takovýma podminkama docela náročný. Ještě k tomu trochu proudu v průlivu mezi Sardinii a Korsikou. Celé to bylo trochu frustrující, čekali jsme solidní "breeze" jako předešlý den. "Breeze" je vítr způsobeny sluncem ohřátou pevninou a v předpovědi ho nenajdete. Teoreticky by měl vát směrem od moře na pevninu. Ale to platí jen u rovného pravidelného pobřeží. Ne tady, kde je spousta ostrůvku, kopců a skal. To všechno má vliv na směr a sílu větru. Někde fouká hodně a hned za rohem nemusí foukat vůbec nebo z úplně jiného směru. Některé dny fouká dost a jindy zase málo tak jako včera.
Nakonec jsme aspoň viděli pěkně hejno tuňáků skákajících z vody. Nahozeno jsme měli, ale nic se nechytilo. A tak byly k večeři akorát noky na houbách. Musime sehnat poradnou navnadu.
kasparek 24.08.2012 0 665