Panama - Quinta Encantada

Panama City - Čekání jako styl života

Panama

Zakotveni u uměle vytvořeného poloostrovu Amador přímo na okraji Panama City jsme ač neplánovaně museli nakonec ještě nějaký den posečkat. Mike byl biď krajně nerad nucen dořešit nějaké “papírování” s domovem, a to by se offline na vlnách Pacifiku asi zařizovalo jen velmi těžko. Poloostrov Amador vznikl na začátku 19. století jako spojení dvou malých ostrůvků v moři. Prostor mezi nimi zavezli materiálem z výkopových prací na kanále. V kotvišti těsně vedle vjezdu do maríny La Playta bylo kromě nás stabilně kolem čtyřiceti dalších lodí, které se povětšinou také chystaly na přeplutí a několik z nich zde čekalo na propuštění kanálem tam odkud my jsme právě připluli. Kromě lodí na kotvě nám tu ovšem ustavičně znepříjemňovaly pobyt projíždějící velké nákladní lodě a zejména pak k nim a od nich plující malé obslužné čluny, které kromě hluku a hromady zplodin pokaždé nepředstavitelně rozvlnili vodu kolem a loď se kymácela jak v bouři. Ač nám nepochopitelný hluk a ani podstata jejich rychlého proplouvání kolem hromady plachetnic na kotvě nějak nešly na rozum, bohužel jsme s tím nic moc nadělat nemohli, a tak jsme na ně alespoň sem tak zakřičeli pěkně od plic nějakou peprnou nadávku.
Kaucuk 09.03.2015 1 339

Panama Canal - Z Colonu do Panama City

Panama

Google Maps
Když jsme opustili naši útulnou ShelterBay Marínu, čekalo nás ještě kotvení v zátoce před kanálem, kde jsme museli jednak počkat na náš čas proplutí a jednak nalodit posledního potřebného člena posádky, kterým byl tak zvaný “Adviser”. Jedná se o osobu, která dohlíží nad průjezdem kanálem a je Vám přidělena při zažádání o “okno” pro průjezd. Zátoka sama o sobě příliš zajímavých pohledů nenabídla. Na jedné straně kopce kontejnerů v Colonském přístavu a na druhé sbíhající se břehy ústící do zdymadel. Náš “adivesr” měl drobné zpoždění, ale to nic nezměnilo na tom, že jsme museli stejně ještě skoro další hodinu počkat než se objevila dopravní loď “Bluebill”, se kterou jsme měli do zdymadel vjet.
Kaucuk 25.02.2015 2 211

ShalterBay Marina - Zásobovači

Panama

Google Maps
Shelter Bay Marina se nachází na území bývalé vojenské základny, která ještě stále několik vojáku hostí. Celé zdejší opevnění Fort Sherman vzniklo pod taktovkou Američanů v roce 1912 za účelem tehdy ještě dosti ostré obrany karibského pobřeží. Působila nejprve jako vojenská základna pro provoz kanálu a následně jako výcvikový tábor pro tréning operací v džungli. A to se tedy zdejší džungli nedá upřít, že ta se jim tu opravdu povedla. Když pominu složení porostu a jeho hustotu, která prostě našincům evokuje takovou tu džungli džunglovitou, tak přítomnost všelijaké zvířeny, kterou známe a nebo mnohem spíš neznáme ani ze zoo, je zde bezprostřední zkušenost. Hned první noc po připlutí mne skrze otevřené stropní okno v kajutě vyděsil zvuk, který bezezbytku nahání hrůzu. V tu chvíli jsem ještě nevěděl o co jde. Poučen z průvodce, který jsme na recepci maríny nafasovali jako dobré vodítko pro přípravu proplutí kanálem a ve kterém se mimo jiné píše, že není radno u pontonu do vody házet zbytky jídla, zejména pak ne kůži ryb a podobně z důvodu občasných návštěv krokodýlů a jiné divé zvěře z džungle, jsem poněkud zneklidněl. Hlavou mi v tu chvíli tak nějak instinktivně proběhl odklad naplánovaného ranního běhání. Kecky zůstaly ještě pár dní ve skříni. Během dvou dalších dní jsme ale zjistili, že se jedná o opice s přiléhavým názvem “Howler Monkey” a byli jsme ujištěni, že se jich bát nemusíme, a že se na ně můžeme jít i klidně podívat. Bývají totiž na stromech běžně k vidění.
Kaucuk 24.02.2015 1 321

Panama, Shelter Bay Marina

Panama

Google Maps
Pet dni na ceste, 600 mil, spousta vetru a vln, jedno zastaveni na noc na ostrove Providence. Kolumbijske uzemi, na pevninu jsme se ani nekoukli, pez razitek v pase by to bylo zase tak akorat za mrize. Do Panamskeho pristavu jsme dojeli dneska v deset rano. Vyridit vsechno na propluti kanalem nam tak tyden zabere, tak si tu budem trochu uzivat normalni sprchu.
Nejvetsi odmenou nam tuhle cestu byla ta spousta ryb co nam se nam porad chytali na hacek, az jsme s tim museli prestat. To je tunak k obedu, Mahi-mahi k veceri, k obedu, k veceri tunak, jeste ted toho mame plnou lednicku. Jdu si neco osmahnout, kluci pry uz nemuzou. Ja si dam rybu.
kasparek 18.02.2015 3 402