Podzim přichází pomalu

Portugal

Září je pryč, pozvolna se ochlazuje, tak že už nemusím povinně po práci na koupačku. Bude mi to chybět, zvlášť když jsme objevili rybník poblíž, kde jsem za dvacet minut. Sice to chce na konci k přehradě lano, protože ta poslední stráň je dost prudká, ale za odměnu parádní čistá voda a nikde nikdo. Naposledy jsem tam teda potkal stádo ovcí a nakonec si přišel pokecat pasák.

Každopádně jsme se přehoupli do tý části roku, kdy je přes den sice vedro, pořád kolem 30, ale den se zkrátil natolik, že už necháváme otevřený dveře dokořán celý den, abychom si to teplo nachytali na noc. Noc je studená a už podezřelé dlouhá. Mouchy padají podchlazením. Kdo neví, tak uprostřed léta se podle místních zvyklostí po ránu všechno zabední, vedro se drží venku a zima uvnitř. A v noci se větrá co to jde.

V novinách píšou, že Září bylo prý nejteplejší od té doby co to v Portugalsku měří. Na pracovní výkony to má vliv poměrně negativní, na vývoj množství ovoce a zeleniny celkem pozitivní. Letos je všechno o měsíc pozadu a tak co jsem se vrátil z letních výletů na začátku září, stihnul jsem všechno co už bylo loni po sklizni. Dozrávaji melouny, sladký melouny, hrušky, jablka, pořád jedou cukety, rajčata, papriky, lilky, dýně rostou před očima, sousedovi pomaháme sklízet víno a ze stromů se pořád sypou fíky, někde se dají najít rovnou sušený na stromech - přehnaná dávka cukru, rovnou od zdroje. Jinak sušíme do zásoby na zimu silou sluníčka.

Kromě povalování, který moc nestihám, tak připravuju trámy na novou střechu na verandu. K tomu používám nový oblíbeny nástroj na fotce. Anglicky draw knife, česky teď koukám, že je to poříz. Tak už jsem pořízem oloupákoval asi 10 šestimetrových kmenů a ted ještě sehnat brigadníky, sundat starou plachtu, přídělat trámy, nabít latě a přišroubavat tam novou střechu.

Taky jsem si trochu hrál s cihlama a vylepšil náš domek na baterky, pridělal na něj novou střechu (izolovanou, at se to tam v létě nevaří, jako při poslední katastrofě) a trošku všechny ty nabíjecí zařízení a kabely uvnitř zorganizoval. Teď už jenom vymyslet ten držák na solarní panely tak jak bych chtěl.

Komentáře

Vkládat příspěvky do diskuze mohou pouze zaregistrovaní uživatelé.
V diskuzi nejsou žádné komentáře